Współczesna technologia i cyfrowy świat spotykają się z niezwykłą sztuką XVII wieku
Projekt ma na celu przybliżenie rezultatów pracy polskich artystów konserwatorów wykonujących działania w klasztorze w Santo Domingo (Lima, Peru), poprzez przygotowanie i dystrybucję materiałów multimedialnych, w tym:
Multimedialna strona www
Aplikacja VR
Warsztat konserwatora
Miniwykłady o sztuce i konserwacji
Opracowania merytoryczne
E-Book i Audiobook
Dodatkowo działalność projektu będzie wspierana webinariami, które będą organizowane latem i jesienią 2020 roku.
Bazą naszego projektu jest niezwykły projekt naukowy, realizowany przez Museo del Convento de Santo Domingo en Lima, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, we współpracy z El Centro de Estudios Andinos de la Universidad de Varsovia en el Cusco, pod kierownictwem dr. hab. Jacka Martusewicza, profesora ASP.
Dlaczego Dominikanie i Lima
Badania konserwatorskie są nieodłącznym elementem samej konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Poznanie dzieła tylko w jego płaszczyźnie materialnej nigdy nie jest wystarczające, żeby je zrozumieć. Dlatego praca konserwatora dzieł sztuki musie przebiegać równolegle wieloma ścieżkami.
Badania prowadzone w klasztorze Santo Domingo w Limie pokazały nam nie tylko zachwycający swym wyrazem plastycznym obraz dekoracji wykonanej z tysięcy ceramicznych płytek azulejos, ale też historię ukrytą w przedstawieniach kilkudziesięciu świętych. Trzęsienia ziemi i wynikające z nich przebudowy wpłynęły także na dekorację ceramiczną. Ponad sto lat temu, w trakcie jednego z remontów klasztoru, płytki ułożono ponownie, lecz już nie tak samo. Część przedstawień świętych namalowanych na płytkach wmontowano ponownie w bogatą dekorację w sposób niewłaściwy, mieszając bez zrozumienia poszczególne elementy postaci. Czy my dzisiaj potrafimy to odtworzyć i zrozumieć sens tych przedstawień? Z konserwatorską cierpliwością udało nam się to zrobić. Nie możemy jednak naruszać całej zabytkowej dekoracji, aby odtworzyć ponownie tę historię na ścianach klasztoru. Dlatego właśnie chcemy ją pokazać wirtualnie. Chcemy zobaczyć i pokazać innym tych świętych tak jak widzieli ich mieszkańcy Limy na początku XVII-tego wieku. Chcemy odtworzyć tę opowieść dla nas współczesnych, bo spodziewamy się, że będzie fascynująca.
Zacznijmy od prostego pytania. Czy wiecie, że 400 lat temu ze ścian głównego dziedzińca klasztoru w dalekiej Limie patrzył na wiernych Polak św. Jacek Odrowąż?
Jako Fundacja mamy nadzieję, że wirtualna rzeczywistość pozwoli nam jak najbardziej zbliżyć się do tej realnej, lecz tak już bardzo odległej rzeczywistości.
Zależy nam na tym, aby fascynująca naukowa materia znalazła swoich odbiorców również poza światem konserwacji i historii sztuki. Działania, które udało się wykonać w ramach prac naukowych i konserwacji pozwoliły zgromadzić niezwykłe materiały, które - naszym zdaniem - przy odpowiedniej ekspozycji zaciekawią każdego, bez względu na stopień biegłości w wyżej wymienionych dziedzinach nauki.
Wybraliśmy ten projekt i miejsce, a także jego duchowych i faktycznych gospodarzy oo. Dominikanów z peruwiańskiej Limy, jako świetny przykład tego, że kultura materialna Europy może żyć również tysiące kilometrów od jej granic i nawet setki lat po śmierci artystów tworzących te konkretne dzieła, fascynować nas i czegoś nas uczyć.
Sęk w tym, aby przedstawić to wszystko w sposób atrakcyjny i nowoczesny, ale jednocześnie nie trywialny. Przed takim zadaniem stoimy, jako Fundacja. Wybraliśmy więc przede wszystkim formy nowoczesne (jak VR czy mini-wykłady w formie wideo), ale również dostępne, jak ebooki w formacie EPUB czy audiobook (umożliwiające dostęp również osobom słabowidzącym i niewidomym). Nie zapominamy też o solidnej warstwie merytorycznej i naukowej.
Nasze zadania (szczegółowo)
Cel 1: Stworzenie możliwości wirtualnego zwiedzanie głównego wirydarza (dziedzińca) klasztoru Santo Domingo w Limie, Peru w celu zrozumienia przekazu dekoracji ceramicznej wykonanej z płytek azulejos związaną z przedstawieniami świętych.
Cel 2: Pokazanie badań konserwatorskich przy zabytkach i dziełach sztuki jako ciekawego i inspirującego procesu multidyscyplinarnych analiz.
Do realizacji celów zostanie wykonana strona internetowa z elementami wirtualnej rzeczywistości (spacer po dziedzińcu, możliwość samodzielnej interakcji z obiektami (układania płytek)) oraz multimediami (mini-wykłady wideo i webinaria).
W zakresie oczekiwanych rezultatów należy wymienić:
- Ogólne:
- Zainteresowanie odwiedzających stronę konserwacją dzieł sztuki jako procesem analiz i świadomego odczytywania przekazu dawnych dzieł. Pokazanie wartości warsztatów dawnych artystów i rzemieślników jako źródła wiedzy o epoce i świecie.
- Promocja polskiego dorobku konserwatorskiego w świecie. Klasztor Santo Domingo w Limie znajduje się na terenie starówki wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Szczegółowe:
- Umożliwienie zwiedzenia i uzyskania szeregu dodatkowych informacji o unikatowym zabytku jakim jest dekoracja ceramiczna w klasztorze Santo Domingo.
- Ułatwienie zwiedzania wysokiej klasy zabytków europejskich – hiszpańskich istniejących (przewiezionych) – w odległym miejscu Ameryki Południowej – Limie, co prawdopodobnie nie będzie łatwe w najbliższym czasie.
- Propozycja dla widza podążania drogą analiz i dedukcji konserwatora zabytków w złożonej przestrzeni starego klasztoru w Limie.
Zobaczcie próbkę
Projekt demonstracyjny został wykonany w technologii Unity przez pana Jakuba Kozłowskiego na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej pod kierunkiem prof. dr. hab. Roberta Sitnika. Prosimy o cierpliwość, wersja demonstracyjna wymaga długiego czasu ładowania do pamięci.
Plan pracy
Nasz projekt jest realizowany zgodnie z następującym harmonogramem:
2020.06.01-2020.06.15 Makiety
Opracowanie makiety strony internetowej oraz uruchomienie jej do testów wewnętrznych. Elementy strony www powinny być klikalne i zapewniać interaktywność na poziomie możliwym do uzyskania na tym etapie (uwzględniając brak treści merytorycznych).2020.06.01-2020.07.31 Opracowania merytoryczne
Opracowanie materiałów merytorycznych - teksty naukowe i popularno-naukowe2020.07.20-2020.08.10 Opracowania językowe
Tłumaczenia na języki angielski i hiszpański.2020.07.27-2020.09.14 Opracowanie materiałów VR
Opracowanie materiałów VR w podziale na podzadania: - opracowanie makiety - opracowanie layoutu - opracowanie finalnych elementów UX/UI - kodowanie w środowisku Unity - testy alfa (wewnętrzne) - testy beta (zewnętrzne) - przeniesienie programu na środowisko produkcyjne (docelowe) - przekazanie dokumentacji do udostępnienia na stronie - przekazanie kodów źródłowych Unity2020.09.14-2020.09.30 Publikacja
Uruchomienie finalnej wersji strony internetowej wraz ze wszystkimi składnikami